reklama

Najlepšie dotované podniky na Slovensku? Politické strany

Po návrhoch Igora Matoviča a Daniela Lipšica prichádza so svojím návrhom na zmenu financovania politických strán aj Ľudová platforma. Matovičove aj Lipšicove návrhy zmien boli revolučné, no určite ukázali smer, ktorým by sa diskusia mala uberať. Od subjektov politickej korupcie, ktoré sami seba nazývajú „štandardnými politickými stranami" si vyslúžili oba návrhy absolútny odpor. To je dôkaz, že trafili citlivé miesto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Matovičov aj Lipšicov návrh odmietli v neobvyklej zhode Smer, SDKÚ, KDH, Most aj SaS. Očakávam, že Ľudová platforma získa pre svoj návrh väčšiu podporu, pretože a) majú viac vlastných poslancov a najmä b) ich návrh nie je zmenou financovania strán, ale len kozmetickou úpravou absurdného stavu, ktorý im garantuje počas štyroch rokov príjem cca 48 miliónov eur.

Sme pripravení na zmenu?

Miera zmeny, ktorú do financovania strán prináša návrh SDKÚ, KDH a Most je porovnateľná s množstvom účinnej látky v homeopatických produktoch, t.j. veľmi blízka nule. Ponúkajú len drobné úpravy, pretože na väčšiu zmenu údajne „spoločnosť ešte nie je pripravená". Tento argument sa k stranám, ktoré sa hrdia svojimi ambicióznymi reformami vôbec nehodí. No bol by hlúpy aj keby ho použil ktokoľvek iný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Také niečo môže totiž myslieť vážne len niekto, kto nesleduje prieskumy dôvery ľudí politikom. To sú tie, kde nevíťazí Fico, ale pán/pani menom „nikto" - ako správne výsledky okomentovala sociologička Oľga Gyarfášová. Okrem toho je stále väčším problémom prilákať ľudí k voľbám a stále viac z nich volí menšie zlo, volí so sebazaprením alebo z recesie. Nie každý musí veriť štatistike. No nikto by nemal prehliadať hnev tisícov ľudí, ktorí vyšli pred rokom na námestia protestujúc proti korupcii v politike.

Mimochodom, ak sú lídri SDKÚ, KDH a Mostu presvedčení, že na zmenu financovania strán ešte nedozrel čas, prečo teda už pred rokom podpisovali verejný záväzok, kde sa k tomu zaviazali?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zopár čísiel na zorientovanie

Každému je jasné, že strany nebudú chcieť prísť o peniaze, ktoré pravidelne a bezprácne dostávajú. Radi ich používajú ako zásterku úplne iných peňazí, ktoré dostávajú od utajených mecenášov. Ak by sme stranám zobrali toto z daní platené alibi, museli by skutoční sponzori strán priznať koho a ako platia. Pre ilustráciu, takto vyzerajú príjmy našich politických strán, ktoré mali v roku 2011 nárok na dotáciu z rozpočtu:

Parlamentné strany na Slovensku majú až 87 percent svojich príjmov tvorených príspevkami z rozpočtu (rozumej z našich daní). Členské príspevky, podpora sympatizantov a priznaných sponzorov zabezpečujú len približne jedno euro z desiatich, ktorými strany disponujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spolu dostali v roku 2011 viac ako 7 miliónov eur, zatiaľčo sami priznali príjmy menej než 900 tisíc eur. Takáto štedrosť voči stranám je absolútne nemiestna. A to nielen v čase hospodárskej krízy.

Zoberme si príklad z Nemecka

Pozrime sa, ako funguje dotovanie politických strán v ekonomicky silnom Nemecku. Tam majú každoročne aktualizovaný strop výdavkov pre politické strany. V prepočte na počet obyvateľov by na Slovensku bol takýto strop 40 miliónov eur na štyri roky. My aktuálne míňame na strany 48 miliónov eur, čo je skoro o štvrtinu viac než nesporne bohatší nemecký štát.

V Nemecku sa výška dotácie pre strany určuje podľa volebného výsledku a podľa toho, koľko má strana vlastných príjmov z darov a členských príspevkov. Za každý hlas a za každé transparentne vykázané euro získajú istý počet eurocentov. Tým sú nemecké strany motivované k volebnému výsledku, ale aj k tomu, aby priznávali dary a členské príspevky a neboli len prisaté na štátnom vemene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najdôležitejšie je však úplne iné pravidlo: Štátny príspevok pre stranu nesmie byť nikdy väčší než je objem jej iných, transparentne priznaných príjmov.

Tento systém je vcelku logický a najmä funguje už od 90tych rokov, takže to nie je žiadny experiment. Prečo po takomto riešení nesiahla už dávno naša "pro-reformná" pravica vrátane ekonomických liberálov zo SaS alebo Smer, ktorému záleží na balancovaní verejných financií? Pre toto:

Čísla v tejto tabuľke hovoria jasnou rečou. Politické strany na Slovensku si žijú "vo vate" bez ohľadu na krízu, ktorá zúri navôkol. Je až zarážajúce aký priepastný rozdiel je medzi dotovaním strán v Nemecku a na Slovensku. Ešte pripomínam, že tieto dotácie nezahŕňajú jednorazový príspevok za hlasy, ktorý strany dostávajú hneď po voľbách, ale iba príspevok na činnosť strany a príspevky na mandáty, ktoré strany dostávajú priebežne.

Beh na dlhú trať

Presadenie akejkoľvek zmeny financovania strán je behom na dlhú trať. Ľudová platforma pravdepodobne svoj návrh nezmení a ďalší, kto sa tejto téme bude venovať je Smer, ktorý z rozpočtu dostáva toľko, čo celá Ľudová platforma spolu. Ani od nich preto neočakávam konštruktívne riešenie.

My v hnutí 99% by sme najradšej zrušili štátne príspevky stranám úplne. Podporíme však radi aj kompromis v podobe aplikácie systému matching funds, napríklad v nemeckej podobe. A o čo beznádejnejšie dnes toto úsilie vyzerá, o to väčšie bude naše zadosťučinenie, keď sa to raz podarí :-)

Peter Mikletič

Peter Mikletič

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič." (Edmund Burke)Snažím sa preto aj formou písania kritických blogov bojovať proti zlu prevládajúcemu v slovenskej politike. V parlamentných voľbách 2012 som kandidoval za hnutie 99% - občiansky hlas. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu