Gorila alebo Ako sa so spravodlivými politikmi zrazu vrece roztrhlo

Autor: Peter Mikletič | 4.1.2012 o 12:00 | Karma článku: 13,03 | Prečítané:  6039x

Je to fakt zábavné sledovať, ako sa nám vyvíja kauza Gorila. Poďme si to pekne zosumarizovať, aby sme nič nevynechali a aby nám niečo dôležité v skladačke neuniklo:

  1. Kde sa vzal, tu sa vzal, objavil sa na nemenovanom zahraničnom serveri materiál s názvom Gorila, ktorý obsahoval veľmi zaujímavé čítanie z obdobia rokov 2005/2006 (http://skgorila.tumblr.com/). Nie je potrebné sa k tomu dopodrobna vracať, všetko dôležité si môžete v kocke prečítať tu: http://www.pravdaoslovensku.sk/. Ale predsa len, nedá sa nezdôrazniť, že mnohí vtedajší (a bohužiaľ stále aj súčasní) politici SDKÚ, SMER, KDH, SMK a ANO z toho vyšli pekne n.a.p.r.d. A to je veľmi slabé slovo. S tým slovom „n.a.p.r.d“ som dúfam neporušil kódex blogera – slušnejšie sa to naozaj nedá napísať J
  2. Potom nastalo takzvané „ticho po plešine“. Média mlčali. Kde tu nejaká správička, ktorá bola rýchlo stiahnutá z titulky, ak sa tam náhodou aj omylom ocitla. Človek by očakával, že sa do toho naše nezávislé a spravodlivé médiá s vervou pustia a roztrhajú spomínaných skorumpovaných politikov v zuboch na cucky. Nestalo sa. Asi boli dôležitejšie témy. Napríklad výlov vianočných kaprov. Alebo téma vianočných nákupov. Alebo že Rytmus „randí“ s Darou. Asi škoda pre Galka, že jeho kauza nebola tiež pred Vianocami, istotne by sa to tiež zaobišlo bez akéhokoľvek záujmu médií. Alebo žeby predsa len nie? Žeby bol rozdiel v niečom inom? Ale to hádam nie, hádam tu nikto nechce tvrdiť, že médiá nie sú objektívne alebo že sú niekým ovplyvňované J (pre bližšie pochopenie princípov nezávislosti médií prosím naštudovať „rozhovory Kaliho s Bejby“ http://www.aktuality.sk/clanok/197635/internetom-sa-siria-prepisy-rozhovorov-roba-s-novinarkou/). Naozaj nemám pocit, že by hodnovernosť materiálu Gorila bola rádovo odlišná od informácií, o ktoré sa médiá opierali pri vypuknutí Galkovej kauzy, i keď sa nás o tom pán Fila zo SME snažil pred časom presvedčiť (http://komentare.sme.sk/c/6191263/medzi-gorilami.html). OK, čo sa divíme, však kto je tu ešte tak naivný, žeby čokoľvek aspoň trochu blížiace sa nezávislej investigatívnej žurnalistike od „mienkotvorných médií“ (to je fakt smiešny výraz – navrhujem jeho zrušenie a zákaz používania v hovorovej reči, lebo sa to dá už dnes pomaly považovať za vulgarizmus) v dnešnej dobe očakával. Napriek tomu že nie sme naivní, máme plné právo byť z toho naozaj smutní.
  3. No ale pevne verím, že sa našlo ešte zopár naivných jedincov, ktorí sme dúfali v promptnú reakciu pani premiérky. Veď Galka zostrelila na tri doby (ups, oprava, to bolo maximálne na dve doby, bolo to fakt kozmickou rýchlosťou). Alebo spomeňme na zástupy politikov z vládnych aj opozičných strán, ktorý unisono žiadali Galkovu hlavu už 5 minút po prevalení sa Galkovej kauzy. Samozrejme, teraz sa to nehodí, teraz je to aj o nich. Takéto témy stavajúce materské strany do zlého svetla predsa netreba riešiť s horúcou hlavou a nebodaj volať po nejakej očiste vo vlastných stranách (no najmä nie pred voľbami, to sa fakt už ale vôbec nehodí J). Však sú to predsa len už nejakí „skúsení politici“ (nie ako tí „neskúsení politici“ z SaS, prípadne iní politickí amatéri z 99% a iných novovzniknutých strán) a asi vedia ako takéto malicherné kauzičky ustáť. Však na Slovensku netrvá žiadna senzácia dlhšie ako tri dni, treba to len nechať vyhniť, treba to len bez vysvetlenia poprieť ako fikciu, ono to snáď časom vyprchá. Však voličom stačí povedať, že je to nezmysel a oni to zasa raz zbaštia aj s navijákom, ako už veľa krát pred tým. Prípadne nebude na škodu, ak sa k tomu vyjadrí pán bývalý (či ?budúci?) generálny prokurátor Dobroslav Trnka – však keď on povie, že to nie je autentické, tak to tak naozaj musí byť (http://www.sme.sk/c/6193783/trnka-dokumenty-o-gorile-nie-su-autenticke.html). No nie?
  4. Ups. Soudruzi někde udělali chybu. Predsa len sa na kauzičku ani počas sviatkov šťastia a pokoja nezabudlo. Týmto ďakujem všetkým zúčastneným, ktorí nedovolili kauze Gorila zhasnúť a nedovolili ju zamiesť pod koberec. Ďakujem predovšetkým pánovi Tomovi Nicholsonovi, ktorý musí mať poriadnu odvahu, lebo asi nebudem jediný, ktorý si myslí, že tu môže ísť aj o život. Lebo kde sa hrá o také prachy .... (no nechcem ani domyslieť). Keby bolo takých novinárov viac. Ďakujem aj kolegom z hnutia 99% - občiansky hlas, ktorí na tlačovej konferencii konanej dňa 22. 12. 2012 vyzvali kompetentných aby konali (http://www.99percent.sk/novinky/248-kauza-gorila-sprisahanie-politikov-a-skupiny-penta). Ďakujem všetkým blogerom, ktorí k tejto téme neúnavne posledné dni a týždne písali svoje blogy a taktiež prispeli k tomu, aby sa kauzou začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní.
  5. No a teraz k tým spravodlivým, s ktorými sa v poslednom čase vrece roztrhlo:

 

a) Ako sme sa dozvedeli, strana SaS materiálom už disponovala dlhší čas (http://www.sme.sk/c/6201924/v-sas-videli-gorilu-davno.html). Materiál dostali ešte pred voľbami  2010. Nebránilo im to však vstúpiť so stranami ako SDKÚ, KDH a MOST-HÍD do jednej koalície. Áno, radili sa vraj, že podajú trestné oznámenie, ale keď už Tom Nicholson začal vo veci konať, tak čo už sa budú unúvať J Fakt dobré, volajme Toma Nicholsona Superman, v spojitosti s SaS to má zvláštnu príchuť J. Som tak ako Vy všetci presvedčený, že v SaS inak určite korupčné praktiky opísané v materiáli Gorila zduše nenávidia, ale predpokladám, že keďže autenticita materiálu nebola ešte z ich pohľadu hodnoverne preukázaná, tak si asi povedali, že pokým Superman Tom Nicholson toto celé dorieši spolu s orgánmi činnými v trestnom konaní (na ktoré samozrejme netreba zbytočne tlačiť, však to sa v koalícii asi nenosí), tak treba medzitým aspoň zachrániť Slovensko pred Ficom. Je jedno s kým. Len sa divím, že keď sa kauza Gorila prevalila na verejnosť, tak zacítili akútnu potrebu vo veci konať a podať s pompou trestné oznámenie. Žeby to súviselo s tým, že medzitým stihla padnúť vláda a Tí, s ktorými spoločne zachraňovali Slovensko pred Ficom sa s nimi už nechcú hrať spolu na jednom piesočku?

b) Samozrejme tlieskam tomu, že sa niečo začína hýbať vo veci vyšetrovania kauzy Gorila.

Zostáva mi však len dúfať, že premiérkou avizovaná ochota súčasného vedenia SIS spolupracovať vo veci zbavenia mlčanlivosti pracovníkov SIS (čo tak zrazu pán Mitrík? J), ktorí by mohli potvrdiť pravdivosť informácií obsiahnutých v spise Gorila (http://hnonline.sk/slovensko/c1-54304470-sis-bude-spolupracovat-pri-vysetrovani-kauzy-gorila) a ešte pred pár dňami nepredstaviteľná aktivita Generálnej prokuratúry a vedenia rezortu vnútra (http://hnonline.sk/slovensko/c1-54329410-gorilu-chcu-trnka-aj-lipsic) je naozaj niečím iným ako len divadielkom na upokojenie verejnej mienky pred voľbami. Lebo sa stavím s hocikým o 100 horaliek, že do volieb naše orgány činné v trestnom konaní nedospejú k žiadnym závažným a konečným výsledkom vyšetrovania kauzy Gorila. A bojím sa, aby sme po voľbách nepočuli znova to staré známe: „Je po voľbách, zvyknite si“, ktoré sme si už od našich „skúsených politikov“ vypočuli toľko krát. Poďte aj Vy dúfať so mnou, alebo s tým skúste niečo spraviť v najbližších voľbách.

 

S pozdravom,

 

Váš „neskúsený politik“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?