Prešiel Matovič naozaj detektorom lži?

Autor: Peter Mikletič | 9.3.2012 o 9:03 | (upravené 9.3.2012 o 9:50) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  4266x

Keď píšem tento blog, je 8. 3. 2012 večer a pred chvíľou skončila predvolebná debata na TA3 (http://www.ta3.com/clanok/10991/mimoriadna-predvolebna-tema-dna-sdku-ds-sas-olano-sns.html), kde Igor Matovič znovu oblboval s detektorom lži. Keby možno zasa v priamom prenose nezaklamal, tak sa na neho a jeho detektorovú úchylku asi aj vykašlem. Ale on bez mihnutia oka tvrdí, že je jediným politikom na Slovensku, ktorý absolvoval test na detektore lži (čas na videu 1:11:52), pričom zrovna včera (7. 3. 2012) bol v televíznej debate s Ivanom Weissom z 99%-občiansky hlas, kde sa Ivan Weiss preukázal dvoma certifikátmi z práve absolvovaných testov na detektore lži (http://www.99percent.sk/podpisy-99-boli-odovzdane-v-poriadku). Nech teda ľudia posúdia, ako to vlastne je s Matovičovým testom na detektore lži.

Tak sledujte pekne so mnou:

1/ Keď sa Matovič zbavoval svojich spolukandidátov z KDS a OKS, tak prisľúbil novinárom, že na detektor lži pôjde ešte pred voľbami a v prítomnosti novinárov.

2/ Dňa 23. 2. 2012 predstúpil spolu s Donom Cargillom zo spoločnosti NADAC pred slovenských novinárov s tým, že dňa 17. 2. 2012 absolvoval u Dona Cargilla v Londýne vyšetrenie na detektore lži (resp. polygrafe) (http://www.webnoviny.sk/volby-2012/igor-matovic-presiel-detektorom-lzi-b/468291-clanok.html?from=section_article – ďalej v texte čerpám a citujem údaje o priebehu tlačovej konferencie z tohto článku). Don Cargill je okrem iného členom Americkej Polygrafickej Asociácie, čo svedčí o tom, že bol na prácu s detektorom lži vyškolený a robil testy na inštitúcii akreditovanej Americkou Polygrafickou Asociáciou. Tento fakt a vyššie uvedené dátumy si prosím zapamätajte, neskôr to bude veľmi dôležité.

3/ Dňa 23. 2. 2012 na otázky novinárov, prečo neboli novinári prizvaní na ten Matovičov test na detektore lži, tak ako im bolo Matovičom sľúbené, Don Cargill vysvetlil prečo „to nie je možné“. Úplný nezmysel a zavádzanie!!! Pán Terry Mullins, expert na vyšetrovanie na detektore lži (http://www.ukpolygraph.co.uk/) a tajomník Britskej Polygrafickej Asociácie (http://www.britishpolygraphassociation.org/) mi dňa 7. 3. 2012 osobne potvrdil, že je absolútne prípustné a je bežnou praxou vykonávať test na detektore lži tak, že osoby, ktoré majú sledovať jeho priebeh sú buď vo vedľajšej miestnosti za jednostranne priehľadným zrkadlom, alebo sledujú priebeh na monitore prostredníctvom prenosu cez videokameru. Toto pán Cargill musel veľmi dobre vedieť, keď odpovedal na otázku slovenských novinárov. Istotne si to musel pamätať minimálne zo školení v USA, keď sa snažil získať svoj certifikát a členstvo v Americkej Polygrafickej Asociácii, lebo tieto školenia prebiehajú práve týmto spôsobom. Kto si to chce overiť, nech sa kľudne telefonicky spojí s pánom Mullinsom, alebo keď má obavy z jeho zaujatosti, kľudne nech sa spojí s kýmkoľvek z Americkej Polygrafickej Asociácie (http://www.polygraph.org/members/directory) alebo Britskej Polygrafickej Asociácie, určite vám toto potvrdia.

4/ Na tej istej tlačovej konferencii na otázku pána Martina Mojžiša ohľadne toho, prečo nebola v testovacej miestnosti  umiestnená aspoň videokamera, ktorá by nahrala priebeh Matovičovho testu na detektore lži, pán Don Cargill odpovedal, že „on by s tým nikdy nesúhlasil“. Veľmi zaujímavé tvrdenie J Don Cargill akosi pozabudol, že v zmysle článku 3.9.6. pravidiel Americkej Polygrafickej Asociácie, ktorej je členom (http://www.polygraph.org/section/about-us/laws-and-standards-practice), sa majú z priebehu testu vyhotovovať tak audio ako aj video nahrávky a tieto majú byť po dobu jedného roka uchovávané v spise príslušného vyšetrovateľa, ktorý vykonal predmetný test na detektore lži. A toto je bežnou praxou nielen v USA, ale aj v Británii. Ak si to chce niekto overiť, zasa kľudne zavolajte komukoľvek z tých expertov z Americkej alebo Britskej Polygrafickej Asociácie. Mimochodom, z priebehu testu Ivana Weissa z 99% - občiansky hlas na detektore lži bol pánom Terrym Mullinsom vyhotovený videozáznam a novinári dostali možnosť si ho prezrieť.

5/ Don Cargill stihol na tej istej tlačovke ešte povedať, že „ani raz mu polygraf nevykázal chybný výsledok“. K tomuto sa nebudem rozpisovať – prečítajte si k tomu blog Radovana Bránika (http://branik.blog.sme.sk/c/291766/Don-Cargill-je-pred-sudom-usvedceny-klamar.html), z ktorého človek môže nadobudnúť naozaj dôvodné obavy ohľadne toho, či Don Cargill nepatrí k ľuďom, ktorí s pravdou narábajú naozaj veľmi voľne. A fakty uvedené v blogu Radovana Bránika som si overil v britskej tlači a sedia. Don Cargill klamal, aby zdiskreditoval svojho kolegu z branže, a to práve preto lebo mu vyšiel na detektore lži presne opačný výsledok ohľadne jednej testovanej osoby a musel mu preto zaplatiť vysoké odškodné.

6/ Dňa 22. 2. 2012 sme mali za stranu 99% - občiansky hlas oficiálne rokovanie s organizátormi Protestu Gorila ohľadne ich požiadaviek. Pred nami, ale v ten istý deň a v tom istom podniku sa organizátori Protestu Gorila stretli aj so zástupcami SaS a OĽaNO. Keď som sa zo záujmu pýtal, či bol za OĽaNO na stretnutí prítomný Igor Matovič, bolo mi odpovedané, že nie, že s ním jedna z osôb z radu organizátorov dňa 21. 2. 2012 telefonovala, ale že jej povedal niečo v tom zmysle, že nebude môcť prísť osobne, nakoľko musí nejak doriešiť ten detektor lži, lebo novinári už s tým otravujú a že asi na ten detektor nakoniec bude musieť ísť a že sa má k tomu stretnúť s nejakým Angličanom. T.j. dňa 21. 2. 2012 Igor Matovič údajne povedal niekomu z organizátorov Protestu Gorila do telefónu, že asi na ten test na detektore lži bude musieť nakoniec ísť!!! A na druhý deň slovenským novinárom oznámil, že test už absolvoval v Londýne dňa 17. 2. 2012!!! Počítam, že toto Igor Matovič poprie. Ale pýtam sa, mali mne a môjmu kolegovi organizátori Protestu Gorila dôvod klamať? Čo by z toho mali? Alebo prečo by ich Matovič zavádzal v telefóne ohľadne tejto veci? Predpokladám, že vyrukuje s nejakým presvedčivým vysvetlením, ako napríklad, že dôvodom zavádzania v telefóne bolo len to, aby informácia o jeho teste v Londýne nepresiakla do médií skôr ako si želal, alebo niečo podobné. Alebo žeby sa len zle rozumeli? Každopádne neviem čo si mám o tomto myslieť.

Nakoľko na základe vyššie uvedených faktov mám (a dozaista nie som sám) vážne pochybnosti o korektnosti priebehu testu Igora Matoviča u Dona Cargilla dňa 17. 2. 2012, tak ho v záujme vyvrátenia týchto pochybností žiadam o opakované absolvovanie testu na detektore lži, tentoraz však za prítomnosti novinárov a zapnutej videokamery.

Dokiaľ toto Igor Matovič neurobí, tak nech prosím zatiaľ označuje za jediného slovenského politika, ktorý absolvoval korektný test na detektore lži pána Ivana Weissa. A vôbec, nech prestane posielať všetkých dookola na detektor lži – pri týchto všetkých pochybnostiach na to nemá absolútne žiadne morálne právo.

Ale úplne najlepšie bude, keď už s tým detektorom konečne prestane otravovať. Skutočných problémov, ktoré je potrebné urýchlene na Slovensku riešiť, máme až až. Nepotrebujeme tu márniť čas s nejakým exhibicionistickým šašom, ktorého riešením na všetko je detektor lži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?