Majte sa všetci na pozore, SOZA nikdy nespí!

Autor: Peter Mikletič | 5.6.2012 o 18:17 | (upravené 5.6.2012 o 18:30) Karma článku: 13,04 | Prečítané:  3146x

Udalosti posledných dní opäť potvrdili, že SOZA sa na poli ľudovej zábavy správa takmer ako tajná polícia. Alebo ako smutno-smiešna karikatúra sovietskej Čeky – teda Všeruskej mimoriadnej komisie pre boj proti kontrarevolúcii a sabotáži pri soviete národných komisárov. Áno, už len ten samotný názov znie odpudivo. A odpudivé boli aj činy boľševickej Čeky.

Vo svojej dobe a v aktuálnom spoločenskom rámci sa svojím spôsobom podobne odpudivo správa aj SOZA. Skvelý, nestranný a zrozumiteľný pohľad na jej činnosť nájdete na stránke Rádia FM.

Inšpektori SOZA sliedia po Slovensku a vypaľujú kade tade, hlava nehlava a najmä každého, kto im príde pod ruku. Ak by skutočne vykonávali len spravodlivú kolektívnu správu autorských práv, tak by sa tomu nedalo nič vytknúť. Zdá sa však, že praktiky, ktoré používajú, hraničia s výpalníctvom. Už aj v minulosti chceli neoprávnene vymáhať platby, ktoré označovali slovom „pokuta“. S ohľadom na zákonom zverené a ohraničené právomoci spolku SOZA je to však termín absolútne zavádzajúci. Ba čo horšie, je to totálne neprípustná praktika.

Ak sa právne relevantným spôsobom preukáže, že konanie inšpektorov (v tomto prípade možno výstižnejšie „agentov“) SOZA je bezdôvodným obohacovaním sa na podujatiach, v rámci ktorých neodzneli hudobné diela chránené autorským zákonom, štát a spoločnosť nemôžu takéto maniere ďalej tolerovať. V prípade, že príslušná legislatíva je v tomto smere nedostatočná alebo nejasná, tak je potrebné bezodkladne vykonať nápravu, aby sa podobné absurdnosti neopakovali.

Kým SOZA nespí a kasíruje po celom Slovensku, Ministerstvo kultúry SR, ktoré má vykonávať dohľad nad SOZA, zrejme sladko podriemkáva. A to už dobrých pár rôčkov. Rozhodli sme sa preto ministerstvo povzbudiť k aktivite a vyzvali sme ho, aby v zmysle autorského zákona vykonalo dôslednú kontrolu činnosti SOZA. Ak sa preukáže, že SOZA prekračuje či zneužíva svoje právomoci pri výkone kolektívnej správy autorských práv, mali by jej byť ministerstvom uložené príslušné sankcie a je taktiež na zváženie, či vzhľadom na jej praktiky z minulosti neexistujú aj skutočnosti odôvodňujúce odňatie oprávnenia na výkon jej činnosti. O odpovedi ministerstva budeme verejnosť informovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?