SOZA síce nespí, ale okrem Maďariča spia aj umelci

Autor: Peter Mikletič | 18.6.2012 o 8:41 | (upravené 18.6.2012 o 8:56) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  795x

Keď vyčíňali inšpektori Slovenského ochranného zväzu autorského v Pohorelej, zodvihlo to nemalej časti národa krvný tlak. Čo by ste však povedali na to, že ministerstvo kultúry sa priznalo, že už prinajmenšom tri roky v tomto spolku nevykonalo kontrolu? No nie je to na šľaktrafenie?

Iba pred pár dňami som písal o tom, že sme požiadali Ministerstvo kultúry SR, aby nám poskytlo informácie o spôsobe a intenzite vykonaných kontrol v SOZA za posledné roky. Odpoveď prišla na počudovanie pomerne rýchlo, čo je síce chvályhodné, avšak obsah stanoviska je poľutovaniahodný: „V období rokov 2010, 2011, 2012 ministerstvo v rámci svojej činnosti nezistilo také informácie alebo skutočnosti, ktoré by odôvodňovali výkon dohľadu voči organizácii kolektívnej správy Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam, prípadne začatie správneho konania, a tiež takéto informácie nezískalo od iných subjektov. To však nevylučuje, že takýto dohľad vo vzťahu k aktuálnym otázkam nebude vykonaný," napísala nám pani inžinierka Hatalová.

Čo na to povedať? Azda len pripomenúť bradatý vtip o osemdesiatročnom starčekovi, ktorý sa chválil, že sex si môže dopriať hocikedy sa mu zažiada, ibaže posledných dvadsať rokov sa mu akosi nežiadalo. Presne takto totiž vyznieva argumetácia ministerstva kultúry: za posledné tri roky sme vo vzťahu k SOZA síce nič nepodnikli, ale to nevylučuje, že (ak sa nám bude chcieť), čosi spravíme.

Keby sa ministerstvu nelenilo, prinajmenšom v roku 2011 konať mohlo, keď chcela SOZA rabovať na účtoch blogerov, ktorí k svojim článkom pripájali videá z YouTube, resp. keď sa na internete objavovali informácie o udeľovaní „pokút" zo strany SOZA, i keď SOZA žiadne takéto oprávnenie nemá. Lenže to by „ministerstvo v rámci svojej činnosti" muselo aspoň sledovať internet. Aha: tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu a ešte aj tu!

Mohli by sme však načrieť ešte do vzdialenejšej histórie. Napríklad do roku 2007. V tom čase bol ministrom kultúry tiež Marek Maďarič. V relácii Črepiny vtedy z úst generálnej riaditeľky sekcie médií, audiovízie a autorského práva ministerstva kultúry Nataše Slavíkovej odznel v súvislosti s neprehľadnými aktivitami ochranného spolku autorského tento pamätný výrok: „My vieme o tých problémoch, len ja nemôžem povedať, že ideme ich riešiť, lebo to za tým sú veľké finančné skupinové záujmy." To už znie ako konštatovanie, že SOZA je ovládaná organizovanou skupinou osôb s nie práve najčestnejšími úmyslami. A z toho vyplýva, že činnosť SOZA by mala byť už niekoľko rokov nielen námetom na tematické kontroly z ministerstva kultúry, ale aj dôvodom na zvýšený záujem zo strany orgánov prokuratúry.

Minister Maďarič v súvislosti s nehoráznosťami v Pohorelej ohlásil, že urýchlene pripraví novelu autorského zákona. Fajn, lenže to je len hra, ktorá má upokojiť vášne. V skutočnosti by mal minister skôr iniciovať kontrolu v SOZA a posvietiť si na jej interné predpisy, ktoré sú podľa viacerých odborníkov v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky. Ak to neurobí, stane sa komplicom SOZA a jej pokútnych praktík.

A aby sme boli spravodliví: Za bezuzdnosť špekulantov zo SOZA nemôže len minister Maďarič, ale aj celá plejáda jeho predchodcov a taktiež masa málo aktívnych umelcov, ktorí sa, až na výnimky, nestarajú o správu svojich vlastných záležitostí tak, ako by mali.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?