Príbeh Igora Matoviča: Z obyčajného človeka obyčajná gorila

Autor: Peter Mikletič | 25.6.2012 o 7:20 | (upravené 25.6.2012 o 7:30) Karma článku: 13,43 | Prečítané:  10952x

Hlasovanie o predsedovi dozornej rady Fondu národného majetku ukázalo, že z Igora Matoviča sa stala gorila. Začalo sa vyjasňovať aj ohľadne spoločných záujmov ľudí predstavujúcich ekonomické pozadie Matovičovho hnutia OĽaNO a Bugárovho Mostu.

Pre lepšie pochopenie si spravme malú rekapituláciu. Na stránke cas.sk vyšiel 19. júna 2012 článok, v ktorom líder 99% Ivan Weiss naznačil, že za predvolebnou diskreditáciou nášho hnutia stáli sponzori Mostu a Obyčajných ľudí.

Keďže predseda Mostu Béla Bugár a Matovičov tieň Alojz Hlina v tomto článku popierali existenciu sprisahania sponzorov ich strán, zverejnilo hnutie 99% 20. júna obsiahlejšie stanovisko. Dovolím si z neho citovať kľúčovú pasáž: „Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak pred nástupom do funkcie pracoval pre utajených sponzorov Mostu-Híd a OĽaNO. Pred voľbami sa svojim bývalým chlebodarcom odvďačil zneužitím polície na potopenie hnutia 99%. Vyšetrovanie potvrdilo, že Spišiak takýmto konaním porušil zákon. Záujmy sponzorov Mostu a OĽaNO sú mu totiž prednejšie ako zákon."

A v ten istý deň to prišlo! Ukážkovú názorovú piruetu predviedol Igor Matovič, ktorý voličov pred voľbami vyzýval aby nevolili gorily, ale ľudí. Tri mesiace po voľbách ukázal koho volí on. Obyčajný líder Matovič v parlamente zahlasoval za zvolenie nominanta Mostu Daniela Végha za predsedu dozornej rady FNM. Áno, toho pána Végha, ktorý je v spise Gorila spomínaný ako „otrok" sponzora SMK a neskôr aj strany Most Oszkára Világiho. Toho istéha pána Végha, ktorý bol v čase vzniku legendárneho spisu Gorila predsedom výkonného výboru FNM a mal podľa spisu hrať svoju rolu v prepracovanom systéme „politického výpalného" - teda v spise Gorila popísaných nehoráznych úplatkov.

Viacerých ľudí prekvapilo, ako ostro sa ešte pred voľbami Matovič pustil do 99%, strany, ktorá ako prvá žiadala dôsledné vyšetrenie Gorily, t.j. bojovala za cieľ, ktorý bol aspoň podľa Matovičových predvolebných vyjadrení aj jeho cieľom. Bol to však naozaj jeho skutočný cieľ? Je dosť dobre možné, že názorovú piruetu vykonal Matovič už vtedy, t.j. v čase, keď proti 99% vytiahol do otvoreného boja aj policajný prezident Spišiak, bývalý zamestnanec Oszkára Világiho.

Vysvetlenie Igora Matoviča je veľmi smutným vtipom pre každého, kto ho dodnes považoval za „strážneho psa" našich politikov: „Keby som si meno zo spisu pamätal, hlasoval by som inak. Bola to chyba." - povedal pre denník SME. A prečítajte si k tomu jeho výrok spred volieb: „Čo si ale vieme predstaviť, je ustrážiť gorily v pravicových stranách, tie, myslím si, že dokážeme držať nakrátko." Áno, máme možnosť vidieť, ako Matovič túto svoju predstavu realizuje v praxi. Je za jeho konaním zámer, alebo len absolútna neschopnosť?

A ešte zopár poznámok k lídrovi Obyčajných ľudí:

Je Igor Matovič, ktorý hlasoval za zvolenie Végha do FNM, ten istý Igor Matovič, ktorý pred voľbami všetkých posielal na detektor lži? Je to ten istý Matovič, ktorý na bilbordoch s antigorilou symbolikou vyzýval, aby sme spoločne zabránili politikom rozkrádať Slovensko? Žiaľ, je to ten istý Matovič. Nezmenil sa, len sa konečne vyfarbil.

Nie je v tom nič osobné. Je to len veľká irónia osudu, obrovská hanba pre Matoviča a veľké sklamanie pre tých, ktorí sa nazdávali, že v jeho osobe volia zmenu. Človek, ktorý roky poučuje iných, čo je slušné a čo nie, ktorý rozdáva morálne pohlavky, a ktorý sa pri každej príležitosti búcha do pŕs a dušuje, že je iný ako ostatní politici, ukázal svoju pravú tvár.

Matovič by mal nasledovať príklad Ivety Radičovej a za svoje zlyhanie vyvodiť osobnú zodpovednosť a odísť z parlamentu aj z politiky. Keď pred rokmi zlyhala pri hlasovaní Iveta Radičová, ktorá svoju politickú kariéru stavala na slušnosti a morálke, vzdala sa mandátu. Okrem iného aj preto, aby prispela k novej politickej kultúre. Matovič, ktorý Radičovú verbálne podporoval až do konca jej vládnutia, má príležitosť ukázať, či má v sebe dostatok guráže a politickej kultúry na podobný krok.

Ak Matovič aj po takomto kolosálnom zlyhaní zostane v parlamente, ukáže sa, že jeho pochybenie nebolo náhodné a že trnavský podnikateľ po pár rokoch v politike zmutoval na „plnohodnotnú" gorilu.

Na zmenu v správaní sa Igora Matoviča sme poukazovali už pred voľbami. Tesne pred ich konaním Matovič úplne zabudol na gorily a všetku energiu venoval boju proti hnutiu 99%, t.j. práve proti hnutiu ktoré stálo od začiatku v popredí úsilia o vyvodenie právnej zodpovednosti voči aktérom spisu Gorila. Zvláštne, nie? Už vtedy sme s poľutovaním konštatovali, že Matovič sa mohol spolu s nami podieľať na boji proti „korupčnej chobotnici", t.j. na riešení najväčšieho slovenského problému, no svojim konaním sa stal jeho súčasťou. Hlasovanie za pána Végha nám dalo za pravdu.

A na záver ešte jedna otázka a jedno smutné konštatovanie. Zaujíma ešte dnes, len polroka po jeho zverejnení a ďaleko pred ukončením vyšetrovania, niekoho z poslancov spis Gorila? Za „gorilieho" človeka Végha hlasovalo 135 poslancov zo 150. Preto odpoveď na vyššie položenú otázku je jasná. Kauza Gorila je mŕtva. A nedá mi nedodať, že poslednú ranu jej dal svojím hlasovaním práve Matovič. Ak by spis Gorila vedel rozprávať, musel by dnes parafrázovať Cézarove posledné slová. „Aj ty, Igor?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?