Posledný mečiarovec

Autor: Peter Mikletič | 29.10.2012 o 7:05 | Karma článku: 25,42 | Prečítané:  6985x

Volá sa Ivan Gašparovič. Ako svoju politickú kariéru začal, tak ju aj končí: Obsluhuje symbolickú gilotínu, ktorou zotína hlavu úcte k právnemu štátu a ústavným tradíciám.

Je iba málo príležitostí, keď musí aj hlava štátu sklapnúť, zraziť opätky a povedať „vykonám". Stáva sa to napríklad vtedy, keď ústavný súd povie, že musí konať. Dokonca aj vtedy musí konať, keď mu ústavný súd ponechá zadné dvierka na to, aby si okrem právnych dôvodov mohol vymýšľať aj politické.

V kauze Jozefa Čentéša ústavný súd povedal, že prezident konať musí. Ako správne pripomenul poslanec Radoslav Procházka, strážcovia ústavnosti veľmi dobre vedeli, prečo vo svojom verdikte ponechali „odkaz na závažnú skutočnosť, vzťahujúcu sa k osobe kandidáta a ako bude tento odkaz využitý".

Lenže prezident si zatiaľ nedal ani len toľko námahy, aby tento odkaz využil alebo zneužil. On sa jednoducho tvári, že sa nič nestalo. Redaktorke, ktorá sa ho pýtala na dôvody, ktoré by ho mohli viesť k nevymenovaniu právoplatne zvoleného generálneho prokurátora odpovedal celkom neštátnicky, priam grobiánsky: „Vy ste novinárka a neviete ani jeden dôvod? Vyše roka všade píšu všetky dôvody."

Z tejto reakcie zavanul puch fundamentalistického mečiarizmu, ktorého bol kedysi Ivan Gašparovič popredným reprezentantom. Prezident Gašparovič sa spätne preformátoval na niekdajšieho predsedu parlamentu Gašparoviča, ktorý pod Mečiarovou taktovkou likvidoval demokraciu a podkopával základy ústavnosti.

Vyše roka sa „všade" nepíšu „všetky dôvody" na nevymenovanie Čentéša. Vyše roka je však jasné, že Ivan Gašparovič zneužíva svoju funkciu a prejavuje brutálnu neúctu k právnemu štátu. Ani aktuálne rozhodnutie ústavného súdu, ktoré mu odkazom na „závažnú skutočnosť" nahráva na smeč, neumožňuje prezidentovi vymýšľať si svojvoľné dôvody. No prezident dáva okázalo najavo, že bude konať svojvoľne tak ako doteraz.

Prezidenta neoprávňuje k svojvoľnosti ani cirkus, ktorý z voľby generálneho prokurátor urobili vtedajšie koaličné strany. Jozef Čentéš nebol scenáristom, režisérom ani hercom v tom absurdnom panoptiku, kde sa fotili, prečiarkovali a inak upravovali hlasovacie lístky. On bol volený, nie voliaci. Napokon bol aj riadne zvolený a hlava štátu to odmieta vyše roka akceptovať.

Kto je vlastne tento Ivan Gašparovič, dosluhujúci prezident Slovenskej republiky?

Už len málokto si asi spomenie, že po revolúcii chvíľu vykonával funkciu generálneho prokurátora Československej federatívnej republiky. Oficiálne ho z funkcie odvolali pre nečinnosť (či neschopnosť?). Písalo sa však, že v skutočnosti ho odvolali nielen preto, ale aj kvôli tomu, že robil prekážky riadnemu vyšetreniu podozrení z trestnej činnosti, na ktorej sa mohol podieľať aj bývalý slovenský minister vnútra Vladimír Mečiar.

Keď Gašparoviča odvolali, Mečiar už viedol vtedajšiu najsilenejšiu opozičnú stranu - HZDS. Z federálnej generálnej prokuratúry si to namieril rovno k Mečiarovi, kandidoval za jeho hnutie a v roku 1992 sa stal predsedom parlamentu. V tejto funkcii zotrval až do roku 1998 a stihol v nej napáchať veľa nepekných a najmä neústavných vecí.

Tak napríklad zohral najaktívnejšiu úlohu pri protiústavnom vylúčení poslanca Františka Gauliedera z parlamentu. Rovnako aktívne sa podieľal na protiústavnom okradnutí Emila Spišáka o poslanecký mandát, ktorý mal do parlamentu nastúpiť namiesto zosnulého Bartolomeja Kunca. A s veľkým gustom porušoval rokovací poriadok, keď jeho boss Mečiar potreboval v parlamente umlčať opozíciu.

Ivan Gašparovič sa potom síce s Mečiarom rozhádal, no dodnes mu vraj robí tútora mečiarovský privatizátor Vladimír Poór (Nafta Gbely, ŽOS Trnava), ktorý sa medzičasom pretransformoval na jedného z údajných kľúčových mecenášov Smeru.

Zvolením za prezidenta dostal Ivan Gašparovič vynikajúcu príležitosť odčiniť hriechy svojej politickej minulosti. On túto príležitosť premrhal, pohrdol ňou a vrátil sa tam, odkiaľ politicky vyšiel. Po Mečiarovi už nie je v slovenskej politike ani chýru. No vďaka Ivanovi Gašparovičovi v nej prežívajú zvyšky mečiarizmu aj naďalej. Preto je Ivan Gašparovič posledný mečiarovec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?