Ficova "malá" domov za 13 miliárd eur

Autor: Peter Mikletič | 12.11.2012 o 18:29 | (upravené 12.11.2012 o 22:28) Karma článku: 11,70 | Prečítané:  1667x

Peťo Konček píše vo svojom predposlednom blogu o malej domov generálneho manažéra SMERu Richtera za 100 miliónov EUR. Jeho stranícky šéf sa nenechal zahanbiť a pre stranu sa chystá vybaviť priam astronomickú sumu vyše 13 miliárd eur. Nie, to nie je preklep.

Priatelia, tu už všetky žarty končia. Na verejnosť prenikli informácie, že Róbert Fico plánuje o eurofondy na programové obdobie 2014-2020 bojovať s úmyslom, aby požiadavky Slovenskej republiky slúžili straníckym cieľom SMERu. To je takmer doslovné vyjadrenie pána premiéra zo zápisu rokovania Rady vlády pre Partnerskú dohodu o eurofondoch. Podľa medializovaných informácií premiér chce, aby vláda predložila do Bruselu:

„niečo, čo by malo slúžiť straníckym cieľom a predovšetkým zvyšovaniu hospodárskeho rastu a súčasne by to mal byť sebecký slovenský materiál“.

Počas aktuálneho obdobia rokov 2007 až 2013 tvoria eurofondy významnú časť všetkých investícií na Slovensku. Nasledujúce programovacie obdobie bude trvať od roku 2014 až do roku 2020. V tomto kontexte treba zdôrazniť, že súčasný Ficov kabinet má mandát len do roku 2016.

A teraz sa vráťme k výroku, ktorý musel zaznamenať do zápisu nejaký veľký hazardér, ktorý je už dnes asi bez práce. Veľmi rád by som si prečítal celé znenie tohto zápisu, pretože keď už sa aj Fico vyjadril tak otvorene a uvoľnene ako pri pohári koly, tak by to mohlo byť naozaj podnetné čítanie J.

Fico hovorí o "sebeckom slovenskom materiáli". Podľa nášho údajne pro-európskeho premiéra nemá návrh vlády pamätať na celoeurópske ciele, už ani nehovoriac o vzájomnej spolupráci so susednými krajinami. Podľa premiéra musíme byť sebeckí. Je pravda, že ak sa neozveme, tak nám nikto nič len tak nedá. Na druhej strane, sebectvo a národný egoizmus zrejme nepatrili k myšlienkam, na ktorých bola Európska únia založená a rovnako to nepatrí k pro-európskej orientácii, ktorú Fico proklamuje všade kam chodí. Mimochodom, ak bolo niečo pravdy na tom, že ho chceli socialisti nominovať na šéfa Európskej komisie, po tomto vyjadrení je to zrejme už minulosťou.

Dalo by sa polemizovať aj o tom, či má byť prioritou eurofondov podpora hospodárskeho rastu alebo skôr podpora vzdelávania, riešenie hroziacich prúserov v sociálnej oblasti (chudoba, seniori, rómovia a mnohé ďalšie). Skutočnou perlou je však Ficove vyjadrenie, že eurofondy by mali slúžiť straníckym cieľom. Vtipné pomenovanie SMERu ako novodobej štáto-strany ním získalo nový, veľmi temný rozmer.

Nikto (žiaľ) nemôže spochybniť mandát SMERu vládnuť počas najbližších rokov a s pohodlnou väčšinou v parlamente meniť našu krajinu k svojmu obrazu. Môžeme a musíme však trvať na tom, že stranícke ciele SMERu nie sú to isté ako záujem Slovenskej republiky! Ako si človek, ktorý by raz chcel byť prezidentom, dovoľuje uzurpovať právo prispôsobovať svojej strane taký významný finančný tok, akým sú eurofondy?

Rozumiem tomu, že štátny rozpočet je napätý a tak sa z neho nedá uspokojiť všetkých ľudí, ktorým Fico sľuboval istoty. Rozumej mecenášov. Riešiť to tým spôsobom, že svojej politickej strane prispôsobí čerpanie eurofondov na 6 rokov je však už príliš silná káva. Mečiar, Slota a ďalší, ktorí boli rovnako vynaliezaví pri vhodnom ohýbaní tokov štátnych peňazí, musia ticho závidieť. Nemyslím si o nich veľa dobrého, ale snáď ani oni by neboli takí nenažraní, akým sa nechtiac ukázal slovenský momentálne najobľúbenejší politik.

Ilúzia stabilnej a bezhraničnej moci, ktorú vládnucej strane poskytujú prieskumy verejnej mienky, môže byť našťastie veľmi prchavá. Stačí dlhší čas podporovať straníckych biznis partnerov na úkor bežných ľudí a ono sa to vráti. Ak neveríte, pán premiér, spýtajte sa Mečiara a Slotu.

Aktualizácia: Asi trištvrte hodinu po zverejnení blogu opravilo SME svoju správu na základe žiadosti Erika Tomáša, šéfa tlačového oddelenia Úradu vlády. Stručne povedané - vraj to bolo celé chybou prepisovateľky. Vraj premiér hovoril "strategické" a nie "stranícke" ciele. Vraj to potvrdzuje zvukový záznam. Takže podľa Erika Tomáša máme teraz pre zmenu veriť "hlasu podobnému Ficovi" na audio nahrávke. Dobre teda, ale mali by sa pre budúcnosť so šéfom zladiť, pretože on naposledy hovoril, že taká nahrávka sa dá technicky vyrobiť za 3 minúty...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?