Učitelia si nezaslúžia 10 percent navyše

Autor: Peter Mikletič | 26.11.2012 o 16:40 | (upravené 26.11.2012 o 16:46) Karma článku: 16,16 | Prečítané:  4072x

Dnes sa začal celoslovenský štrajk učiteľov, ktorým chcú dosiahnuť okrem iného zvýšenie tarifných platov o 10 percent. Podľa mňa si nezaslúžia iba 10 percent. Už len za odvahu postaviť sa zoči-voči vládnej moci by si zaslúžili viac.

 

Štrajk sa začal len dnes, ale učitelia už pocítili, aká arogantná vie byť naša jednofarebná a údajne sociálna vláda. Začali súcitne: My by sme vám aj dali, ale nemáme. Veď viete, treba si utiahnuť opasky.

Pokračovali tým, že predsa len by niečo našli, ak učitelia nepôjdu do štrajku. Minister financií Kažimír sa okrem iného vyjadril, že on nie je žiadny trhovník, aby sa dohadoval o požiadavkách len tak, mírnix dírnix. Ak chcel pán minister vydávať svoj návrh 5 percent za číslo vyplývajúce z nejakej sofistikovanej analýzy, tak ho nemal zaokrúhľovať na rovnú polovicu toho, čo učitelia žiadali. Práve z toho totiž vyplýva, že s handrkovaním sa o percentá ako na trhu začal práve on.

Odborári prekvapujúco neustúpili a trvali na 10 percentách.

Tým vyprovokovali k reakcii aj premiéra Fica. Povedal, že rešpektuje ich právo na štrajk, ale naznačil, že je od nich nemiestne žiadať vyššie platy v čase škrtov. Na prvý pohľad je pozoruhodná empatia premiéra sa štrajkujúcimi. Lenže ústava a zákony nedávajú ústavným činiteľom inú možnosť než štrajk rešpektovať. Výnimkou je pán prezident, ktorý si zákony a ústavu svojvoľne ohýba s požehnaním ústavného súdu. Trochu naivne dúfam, že Fico sa nechce vydať tou istou cestou.

Aj druhá časť Ficovej odpovede, o vhodnosti načasovania štrajku, je úsmevná. Za 20 rokov sa tu nenašla ani jedna vláda, ktorá by riešenie do neba volajúcej asymetrie platov na Slovensku považovala za svoju prioritu. Aj Fico už mal šancu skúsiť to a to v rokoch, keď naše hospodárstvo rástlo raketovým tempom. Dnes na Slovensku nastupujúci učiteľ dostane 500 eur, v Česku skoro 800 a v Slovinsku 1500. Fico nechce systémovo riešiť platy v školstve a zdravotníctve v čase krízy, no neriešil ich ani v čase rastu. Vlastne rastieme aj teraz, no nie tak grandiózne. Tak nám teda, pán premiér, povedzte, kedy je správny čas na zvyšovanie platov?

Po týchto lacných ťahoch na ovplyvnenie verejnej mienky siahla vládna zostava Fico – Kažimír – Čaplovič k ťažším zbraniam a začali nám ukazovať odvrátenú tvár slovenskej sociálnej demokracie.

Vyhrážanie sa výpoveďami pre riaditeľov škôl, snaha zabrániť školám, aby kompenzovali štrajkujúcim učiteľom ušlú mzdu a reči ako z pravicového šlabikára o tom, že zodpovednosť za problémy s dodržaním osnov kvôli štrajku nesú učitelia. Aj takéto vyhrážky zaplavili médiá pár dní pred štrajkom.

Držte sa, učitelia!

Vážení učitelia, som rád, že hrozby politikov nezabrali a dnes ste spustili ostrý štrajk. Prajem vám veľa energie, aby ste to ustáli, pretože vládna moc bude hľadať nové cesty, ako na vás zatlačiť a očierniť vás v očiach verejnosti. Fico a jeho štátostrana sa vás veľmi obávajú. Obávajú sa, že aj vďaka vám ľudia otvoria oči a zistia, že na rozdiel od nich ste to vy, kto ukazuje v spoločnosti správny „smer“.

Po 20 rokoch posluhovania gorilám totiž nadišiel čas, aby politici riešili priority bežných ľudí. Čím skôr si to uvedomia, tým lepšie pre nás všetkých.

P.S. Ešte pridávam zaujímavý odkaz o tom, ako vyzerá to deklarované rešpektovanie práva na štrajk:  http://tison.blog.sme.sk/c/314372/Kto-zastrasuje-skalickych-ucitelov.html?fb_action_ids=3419674590089

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?