Pán Matovič, čo je tu teda úchylné?

Autor: Peter Mikletič | 31.1.2013 o 18:22 | (upravené 31.1.2013 o 18:28) Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1246x

Pred časom sme mali tlačovku, na ktorej sme podporili návrh Igora Matoviča zrušiť financovanie politických strán zo štátneho  rozpočtu, teda z daní nás všetkých. Zároveň sme ocenili, že Matovič na túto vec radikálne zmenil názor. Veď ešte pred rokom o našom návrhu na skoncovanie s financovaním straníckych kampaní z daní občanov hovoril, že je to úchylný nápad a najväčšia hlúposť akú kedy počul.

Naša tlačovka bola impulzom, aby sa novinári Matoviča išli opýtať, ako to vlastne je. Jeho odpoveď ma prekvapila, pretože opäť trval na svojom čudnom argumente. Nižšie sa ešte ukáže, že tentoraz si dokonca protirečil. Najprv si však posvieťme na jeho opakujúce sa tvrdenie, že ak strany nedostanú peniaze z rozpočtu, budú ich zháňať „len vlastnou hlavou".

Tento odkaz na „paralelné účtovníctvo" najväčšej strany je úplne nelogický. Matovič ako by ani len nepripúšťal možnosť oficiálneho a transparentného financovania politickej strany. Prečo by ľudia nemali byť ochotní finančne podporiť stranu a politikov, o ktorých sú presvedčení, že pracujú v prospech tejto krajiny? Prečo by na takejto transparentnej a adresnej podpore nemohol stáť celý systém financovania strán?

Matovič hovorí, že zrušenie štátneho príspevku núti strany k zháňaniu čiernych peňazí od zlodejov a mafiánov. Vo svojom návrhu to chce vyriešiť zákazom kampane pre parlamentné strany. Podľa jeho slov si parlamentné strany majú získavať podporu prácou v prospech ľudí v parlamente, a nie ohlupovaním ľudí v kampani. Ponechajme bokom, že zákaz kampane pre parlamentné strany je nezmysel (pričom uznávam, že napriek tomu má tento Matovičov návrh isté pozitívum a tým je otvorenie diskusie o výraznom znevýhodnení mimoparlamentných strán v predvolebnej kampani). Radšej sa opýtajme priamo autora tohto podivného nápadu, či to, čo doteraz robil, je presne to, čím myslel prácu v prospech ľudí v parlamente:

Pán Matovič, patrí podľa vás k legitímnej činnosti parlamentnej strany hádzanie injekčných striekačiek po kolegoch, pobehovanie s plagátikmi a nálepkami (pred vchodom, vo vestibuleaj v pléne parlamentu), rozdávanie banánov alebo šaškovanie s megafónom? Práca, z ktorej by mali ľudia osoh, to asi nie je. Preto by som očakával, že v prípade schválenia vášho návrhu zákona s týmito drišľakovinami skončíte.

Ale naspäť k téme. Matovič nepozná nič iné než „nečisté" peniaze utajených sponzorov a príspevky od štátu. Riešenie vidí v tom, že parlamentným stranám zoberie legálne peniaze z rozpočtu a aby nepociťovali nedostatok financií, zakáže im kampaň. Odkiaľ si však myslí, že potom budú Smer, SDKÚ, KDH, Most-Híd a ďalší platiť svoj stranícky aparát? Zrušia ho? Asi ťažko. Podľa Matovičovej logiky nové strany nemajú okrem peňazí utajených sponzorov a mecenášov žiadnu inú možnosť ako si zaplatiť kampaň.

Stručne a jasne: Matovič je argumentačne stále vedľa ako jedľa.

Je to práve dnešný systém, čo umožňuje stranám zháňať peniaze od pochybných ľudí, ktorí sa k tomu nikdy nepriznajú. Napriek mnohým podozreniam a kauzám sa parlamentné strany stále môžu tváriť, že svoje kampane aj činnosť obrovských straníckych aparátov platia len zo štátnych príspevkov. A až keď im tieto príspevky zoberieme, donútime ich zverejniť, kto ich v skutočnosti platí.

Podnikateľov, ale aj bežných ľudí, ktorí otvorene financujú strany, môžu médiá aj verejnosť veľmi ľahko kontrolovať. Skutočným rizikom sú len strany, ktoré financujú utajení sponzori. Ak Smer, SDKÚ, KDH, Most-Híd a ďalší nedostanú peniaze od štátu, budú musieť priznať, kto im v skutočnosti platí kampane a stranícke aparáty. Potom budeme lepšie rozumieť hlasovaniam ich poslancov v parlamente a rozhodnutiam rôznych vlád. A zároveň platí, že keď politické strany budú nútené týchto utajených sponzorov zverejniť, budú ich hlasovania a rozhodnutia pod podstatne väčším drobnohľadom verejnosti. Pri každom hlasovaní a rozhodnutí sa bude dať veľmi ľahko identifikovať možný konflikt záujmov.

Stále platí, že všetkými desiatimi podporujeme snahu o zrušenie príspevku stranám z rozpočtu. Ak aj Lipšicov a Matovičov aktuálny pokus neprejde, otvorili aspoň diskusiu, a to je dobre.

P.S. Zrušenie štátnych príspevkov na financovanie činnosti politických strán je len jedným z krokov k sprehľadneniu financovania politických strán. Je potrebné prijať súbor ďalších opatrení, na ktoré už dlhodobo upozorňuje Transparency International a ktoré, hoci sa k nim prihlásili pred poslednými voľbami všetky súčasné parlamentné strany, postupne ale isto opäť zapadajú prachom nezáujmu zo strany našich súčasných politických špičiek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?