Pán premiér, uvoľnite sa, prosím!

Autor: Peter Mikletič | 12.2.2013 o 12:57 | (upravené 12.2.2013 o 13:12) Karma článku: 22,84 | Prečítané:  4156x

Róbert Fico vo svojom ostatnom blogu pranieruje nízky vkus tvorcov galavečera Slávik 2012. Lacný humor v podaní celebrít pobúril nejedného kriticky zmýšľajúceho človeka. Po prečítaní premiérovej moralistickej kázne o tom, čo môže a nemôže byť predmetom humoru a satiry, som sa na chvíľu zahanbil, že som sa na scéne s dvojníkom Ivana Gašparoviča pousmial aj ja. Nepríjemný pocit zmizol, len čo som si uvedomil, ktože sa to pasuje do role morálnej autority.

Najskôr o tom, čo sa odohralo na Slávikovi. Po mnohých trápnych aj smiešnych scénkach a (ne)plánovaných faux pas prišiel na rad vrchol večera. Hlavné ocenenie na scénu priniesol dvojník Ivana Gašparoviča, toho času prezidenta. Dvojník nepovedal ani slovo, kým dvojica moderátorov Hudák - Skrúcaný do replík zakomponovala legendárne oslovenie „ujo", ktorého autorom je sám pán Gašparovič; ďalej spomenuli, že víťaz je napísaný „bielym na čiernom"; scénku ukončil Hudák konštatovaním, že Gašparovičovho dvojníka viac nepotrebujú a Skrúcaný doplnil, že už môže odstúpiť.

Táto malá, bezvýznamná a pripusťme, že aj málo invenčná scénka, ktorá nestojí za to, aby sa zapísala do análov slovenského šoubiznisu, natoľko rozhorčila premiéra, že jej venoval celý blog.

Píše, že sa tam útočilo na „HLAVU SLOVENSKEJ REPUBLIKY". Vraj je to nešťastný spôsob a miesto pre politickú satiru a rovno sa pasuje do úlohy odborníka na túto oblasť. Sám však musí dobre vedieť, že na politický humor nemôže byť lepším odborníkom, než napríklad krava na výrobu syra. To myslím v dobrom tak voči premiérovi, ako aj prežúvavcom :)

Povedal by som, že používanie autentických výrokov politikov proti nim samým je najlegitímnejšou a najčistejšou formou politickej satiry. Tá je u nás už dlho súčasťou televízneho kultúrneho mainstreamu (v 90-tych rokoch mu dokonca dominovala) a označovať ju dnes za neprístojnú odporuje zdravému rozumu.

Premiér v blogu ďalej poukazuje na zhodu hesiel prezidentových politických odporcov s replikami na javisku a najviac kritizuje spájanie politiky so zábavnou šou. Pýta sa, čo má politika spoločné s udeľovaním hudobných ocenení. Musím pripustiť, že narážka na odstúpenie prezidenta je skutočne vyjadrením politického názoru. A zábavná šou na to skutočne nie je najvhodnejším miestom. Svet sa však kvôli spojeniu politiky s odovzdávaním hudobných cien nezrúti. Napokon, nezrútilo sa ani Národné tenisové centrum, keď tam Michal David bavil smotánku Smeru na predvolebnom mítingu. A to teda bola iná šou!

To, čo ma vyľakalo, je neprimerané gradovanie premiérovho spravodlivého (?) rozhorčenia. Vrcholí tým, že spomína nešťastnú prezidentovu poľovačku v súvislosti s autonehodou, pri ktorej Štefan Skrúcaný usmrtil človeka. Skrúcaný s Hudákom pritom túto tému ani slovíčkom nespomenuli! Na základe tohto čudného porovnania dokonca berie Fico Skrúcanému morálne právo vyjadriť svoj politický názor na činnosť prezidenta. Kvôli tomuto prízemnému výroku ja upieram premiérovi morálne právo kritizovať tých, čo spájajú prezidenta s tou poľovačkou. On totiž nimi nastavenú (a možno až pod zem zakopanú) latku dobrých mravov podliezol.

Nechcem však skĺznuť do podobného samo-nasrďovania ako premiér. Tak by som mu len na záver pripomenul, že by sa mal vedieť trochu uvoľniť a brať veci s nadhľadom. Kedysi to vedel. Alebo by s rovnakou vervou kritizoval a znevažoval túto dvojicu politikov, ktorí ako poslanci NR SR pytlačili v revíri slovenského šoubiznisu? Rozhodne si nenechajte ujsť!

 

A čo by ešte povedal na adresu politika, ktorý označil rovno dvoch PREMIÉROV SLOVENSKEJ REPUBLIKY za „škvrny" a za „špinu"? Oproti nemu bol Skrúcaný s Hudákom ešte veľmi slušný...

 

Takže, pán premiér, pokoj a rozvahu. A uvoľnite sa, prosím! Možno voči prezidentovi pociťujete nejaký záväzok, pretože vás zbavil nechceného generálneho prokurátora. No nepodliehajte pokušeniu určovať morálku a hranice politického humoru. Nerozhodujete o tom, čo je morálne prijateľné, a čo nie. To robia len politici, akí sa stali námetom Mňačkovej knihy Ako chutí moc. Ak sa k nim zaradíte, ani 99-percentné preferencie vám nepomôžu prekročiť tieň svojich predchodcov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?