Otvorený list predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi

Autor: Peter Mikletič | 21.3.2013 o 16:02 | (upravené 22.3.2013 o 17:18) Karma článku: 12,02 | Prečítané:  1421x

Upozornil som listom predsedu parlamentu Pavla Pašku na porušenie zákona jeho reklamou v TA3 a verím, že sa s tým vysporiada ako sa na štátnika a politika jeho formátu patrí. Prikladám znenie listu.

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

chcel by som Vás v mene hnutia 99% upozorniť na zásadnú vec, ktorá podľa všetkého ušla Vašej pozornosti, popri plnení iných úloh spojených s Vašou funkciou predsedu NR SR.

Pred voľbami do NR SR v roku 2012 sme upozorňovali na porušovanie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon č. 357/2004 Z. z.) pri predvolebnej kampani. Na základe článku 4, odsek 2., písmeno f) tohto zákona nesmie verejný funkcionár "používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu,". Zákon nestanovuje výnimku pre predvolebnú kampaň a ani pre žiadny iný účel reklamy.

Je možné, že ste naše stanoviská na túto tému v rušnom predvolebnom čase nezaregistrovali. Aj to môže byť vysvetlenie toho, prečo ste sa v uplynulých dňoch objavili v reklame propagujúcej súkromnú televíznu stanicu.

Vážený pán Paška, som presvedčený, že si po prečítaní týchto riadkov aj sám preštudujete príslušné ustanovenia zákona o ochrane verejného záujmu a dospejete k rovnakému záveru ako my v hnutí 99%:

Vaše vystúpenie v reklame súkromnej televízie je porušením zákona, za ktoré je Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií oprávnený uložiť Vám pokutu vo výške 12 mesačných platov.

Predpokladám, že politik a štátnik vo Vašej pozícii vie aj sám uznať, kedy sa dopustí prešľapu. Podľa zákona je výnos z pokút zaplatených verejnými funkcionármi príjmom štátneho rozpočtu. Vyzývam Vás preto v mene hnutia 99%, aby ste si pochybenie priznali a čiastku, ktorá zodpovedá zákonom stanovenej pokute dobrovoľne a bezodkladne uhradili na účet štátneho rozpočtu. Určite nájdete v spolupráci s výborom pre nezlučitelnosť funkcií spôsob ako to prakticky zrealizovať.

Bol by to bezprecedentný krok na zlepšenie politickej kultúry na Slovensku a zároveň by ste tým upevnili dôveru občanov v ústavných činiteľov, ktorá je žiaľ už roky veľmi nízka.

Tento list posielam na vedomie aj médiám a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.

S úctou
Peter Mikletič

za hnutie 99%

 

Predmetný reklamný spot:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?