Otvorený list predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi

Autor: Peter Mikletič | 21.3.2013 o 16:02 | (upravené 22.3.2013 o 17:18) Karma článku: 12,02 | Prečítané:  1384x

Upozornil som listom predsedu parlamentu Pavla Pašku na porušenie zákona jeho reklamou v TA3 a verím, že sa s tým vysporiada ako sa na štátnika a politika jeho formátu patrí. Prikladám znenie listu.

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

chcel by som Vás v mene hnutia 99% upozorniť na zásadnú vec, ktorá podľa všetkého ušla Vašej pozornosti, popri plnení iných úloh spojených s Vašou funkciou predsedu NR SR.

Pred voľbami do NR SR v roku 2012 sme upozorňovali na porušovanie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon č. 357/2004 Z. z.) pri predvolebnej kampani. Na základe článku 4, odsek 2., písmeno f) tohto zákona nesmie verejný funkcionár "používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu,". Zákon nestanovuje výnimku pre predvolebnú kampaň a ani pre žiadny iný účel reklamy.

Je možné, že ste naše stanoviská na túto tému v rušnom predvolebnom čase nezaregistrovali. Aj to môže byť vysvetlenie toho, prečo ste sa v uplynulých dňoch objavili v reklame propagujúcej súkromnú televíznu stanicu.

Vážený pán Paška, som presvedčený, že si po prečítaní týchto riadkov aj sám preštudujete príslušné ustanovenia zákona o ochrane verejného záujmu a dospejete k rovnakému záveru ako my v hnutí 99%:

Vaše vystúpenie v reklame súkromnej televízie je porušením zákona, za ktoré je Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií oprávnený uložiť Vám pokutu vo výške 12 mesačných platov.

Predpokladám, že politik a štátnik vo Vašej pozícii vie aj sám uznať, kedy sa dopustí prešľapu. Podľa zákona je výnos z pokút zaplatených verejnými funkcionármi príjmom štátneho rozpočtu. Vyzývam Vás preto v mene hnutia 99%, aby ste si pochybenie priznali a čiastku, ktorá zodpovedá zákonom stanovenej pokute dobrovoľne a bezodkladne uhradili na účet štátneho rozpočtu. Určite nájdete v spolupráci s výborom pre nezlučitelnosť funkcií spôsob ako to prakticky zrealizovať.

Bol by to bezprecedentný krok na zlepšenie politickej kultúry na Slovensku a zároveň by ste tým upevnili dôveru občanov v ústavných činiteľov, ktorá je žiaľ už roky veľmi nízka.

Tento list posielam na vedomie aj médiám a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.

S úctou
Peter Mikletič

za hnutie 99%

 

Predmetný reklamný spot:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

KOMENTÁR DÁVIDA TVRDOŇA

Zuckerberg sa vysmial Európe nevídaným spôsobom

Opäť sme sa nič nové nedozvedeli.


Už ste čítali?