Eštebáci medzi nami - časť druhá

Autor: Peter Mikletič | 15.4.2013 o 18:35 | Karma článku: 18,45 | Prečítané:  3153x

Národná kriminálna agentúra sa dostáva do osídiel politiky. Ešte stále má nádej, že sa z nich vymaní. No ak bude pokračovať v nastúpenom trende, do histórie sa zapíše ako politická polícia Smeru.

Len pred niekoľkými dňami som na tomto blogu písal o tom, ako politici zneužívajú Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) na vybavovanie si účtov so svojimi kritikmi. Juraj Poláček naštval prezidenta Ivana Gašparoviča, ten naňho podal trestné oznámenie za ohováranie a prípadu sa namiesto príslušného miestneho oddelenia ujala NAKA.

To som ešte nevedel, že politické šikanovanie tvorí významnú sféru záujmu NAKA. Ukázalo sa to na príklade investigatívneho novinára Martina Daňa, ktorý naštval ministra dopravy Jána Počiatka. V krátkosti: Pán Daňo zobral za slovo ministra Počiatka, ktorý na otázku čitateľa denníka Plus 1 deň, či by bol ochotný podrobiť sa vyšetreniu na zistenie užívania drog, odpovedal, že „kedykoľvek a bez akéhokoľvek zaváhania". Daňo ho teda vyzval, aby test podstúpil. Ján Počiatek konal bez akéhokoľvek zaváhania. Podal na Daňa trestné oznámenie. A čuduj sa svete, kauzy sa znova zhostila NAKA, ktorej poslaním je bojovať s organizovaným zločinom, korupciou, terorizmom a inými najzávažnejšími formami kriminality.

Prečo si práve NAKA berie pod patronát ochranu urazeného ega vládneho politika? V akom zmysle sa dá spojiť výzva Martina Daňa s organizovaným zločinom, korupciou alebo terorizmom? Naozaj na NAKA nemajú čo robiť, tak sa aspoň zaoberajú prípadmi, aké v utlačovateľských režimoch rieši politická polícia?

Alebo je všetko inak? NAKA o sebe píše, že je špecializovaným útvarom, ktorý sa okrem iného zameriava na vyšetrovanie „trestnej činnosti súvisiacej s drogami". Žeby chlapci a dievčatá (kauzou Počiatek - Daňo sa zaoberá majorka JUDr. Hodálová) z NAKA podozrievali ministra dopravy, že je zapojený do trestnej činnosti „súvisiacej s drogami" a novinára Daňa si predvolali v tejto veci ako svedka?

Ostaňme nohami na zemi a dajme bokom iróniu. Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že novou stratégiou Smeru v boji s kritikmi je zastrašovanie pomocou kriminalizácie a nadužívania štátnej moci. Smer sa v tomto ohľade začína ponášať na HZDS. A nie je to vôbec náhoda. Aj vrabce na streche čvirikajú, že Róbert Kaliňák je človekom Jozefa Brhela, ktorý bol v tretej Mečiarovej vláde štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva, neskôr bol opozičným poslancom za HZDS a ešte neskôr bol v skupine odídencov, čo hlasovali s druhou Dzurindovou vládou, až sa z neho napokon vyvinul údajný mecenáš a akcionár Smeru. Jozef Brhel sa už od gymnaziálnych čias dobre pozná s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom. V mnohom sú si podobní, zrejme aj v prístupe k zneužívaniu bezpečnostných orgánov. Zdá sa, že toto videnie sa z mecenáša prenieslo aj na korunného princa Smeru Róberta Kaliňáka, ktorý je ako minister vnútra priamo zodpovedný za fungovanie polície.

Riaditeľ NAKA Milan Tököly a jeho zástupca Csaba Plutzer by si tiež mali rozmyslieť, akým spôsobom budú viesť zverený úrad a s akým renomé raz chcú z jeho vedenia odchádzať. Chodiť doživotne s nálepkou politickej polície Smeru nie je žiadne terno. Keby sa len trochu lepšie porozhliadli okolo seba, našli by toľko námetov na lapanie vysoko organizovaných zločincov a korupčníkov, že na Poláčka a Daňa by im neostala žiadna kapacita. Na druhej strane musíme pánom plukovníkom uznať, že šikanovať blogerov a novinárov je neporovnateľne jednoduchšie ako usvedčiť organizovaných zločincov, ktorí všetku tú korupciu za kulisami politiky organizujú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?