Ako Pellegrini Kaliňákove hlásenie polohy tromfol

Autor: Peter Mikletič | 22.5.2013 o 12:51 | Karma článku: 21,98 | Prečítané:  5374x

Predstavte si, že staviate alebo rekonštruujete dom a pomáhajú vám kamaráti. Normálny človek v tom vidí nie malý kus driny, ale aj spoločné pivo a dobrý pocit po dokončení práce. Kažimír a jeho tajomník Pellegrini to považujú za čiernu prácu, okrádanie štátu a snáď aj za organizovaný zločin.

Aktuálna legislatívna iniciatíva Ficovho Smeru by sa dala zhrnúť stručne a jasne: jednu tuposť strieda druhá. Začal to už pred časom Kažimír, keď chcel zdaňovať sprepitné, pokračuje poslanec Valocký kriminalizáciou lekárov a sestier a doterajším zlatým klincom je Kaliňákove povinné hlásenie polohy.

Kažimírov tajomník Pellegrini musel dlho uvažovať kým prišiel s návrhom, ktorý má potenciál všetky doterajšie tuposti tromfnúť. Chce totiž zaviesť povinnosť deklarovať pôvod práce a materiálu na stavbu ako podmienku pre kolaudáciu. Dôvodom je boj proti daňovým únikom a čiernej práci.

Ak by sa Joseph Heller dožil vlády Smeru na Slovensku, jeho legendárna Hlava XXII by sa mohla dočkať pokračovaní, ktoré by predstihli aj originál. Pellegrini s Kažimírom by mohli patriť k ústredným postavám (aj keď priestor by sa našiel aj pre ďalších smerákov).

Nikomu (okrem spomenutého tandemu Kažimír-Pelegrini) netreba hovoriť o tom, že bez kamarátskej a susedskej výpomoci sa v minulosti nepostavil snáď žiadny dom. Rovnako je jasné, že bez nej by sa vlastný dom stal nedosiahnuteľným luxusom nielen pre ľudí s minimálnou mzdou, ale aj pre priemerne zarábajúce rodiny.

Ešte nevieme, ako presne si to predstavujú. Bude im stačiť, že sa medzi rodinou alebo kamarátmi budú podpisovať prehlásenia v duchu „bol som kamarátovi Ferovi pomôcť pri betónovaní, za čo som dostal rezeň a 2 pivá"? Alebo nám chcú dať povinnosť kamarátov rovno zamestnať, alebo podpísať s nimi zmluvu o dielo? Absurdnosť týchto predstáv hraničí s úrovňou rádia Jerevan.

Pomyselnou čerešničkou na torte je fakt, že najnovšiu plánovanú dávku šikany ľudí prezentoval Pellegrini na konferencii, ktorá sa mala venovať podpore dobrovoľného plnenia daňových povinností. Pellegrinimu, ale zrejme aj Ficovi, ktorý tam rečnil tiež, niekto zabudol vysvetliť význam pojmu „dobrovoľné". Z názvu konferencie (Podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností ako spoločná priorita Slovenska a EÚ) sa môžeme domnievať, že ide o spoločnú prioritu Slovenska a EÚ. Naši predstavitelia však opäť hovoria len o sankciách a represii, prípadne podpore udávania. Nečudujem sa tomu. Diskusia o tom, že ľudia by mohli platiť dane aj dobrovoľne, je pre Smer veľmi nebezpečná. Niekomu by totiž mohlo napadnúť, že ak štát chce, aby ľudia riadne platili dane, mal by im za to dávať skutočnú protihodnotu - fungujúce školstvo a zdravotníctvo, kvalitné cesty a železnice, ústretové úrady a spravodlivosť, ktorá sa nepýta, komu si rodina a s kým si kamarát.

To neznamená, že represia nie je na mieste a súhlasím, aby sa kmínom kleplo po prstoch. Tí skutoční zlodeji však zostanú opäť bokom. Pritom páni Kažimír a Pellegrini nie sú žiadni horliví úradníci, ktorí veria, že zdanenie sprepitného alebo dokladovanie kamarátskej výpomoci na stavbe zachráni verejné financie. Oni veľmi dobre vedia, ako fungujú skutočné podvody. Na tie však nesiahajú, pretože by sa mohli popáliť. Šikanovať slušných a bezbranných ľudí je predsa oveľa jednoduchšie.

Jeden zo spôsobov ako štát prichádza o milióny, možno až desiatky miliónov eur ročne, sú daňové kolotoče podobné tomu, ktorý svojimi firmami roztáčal Mikuláš Vareha. To sú skutočné hadičky a hadice, ktorými sa odčerpávajú verejné financie. Profitujú z nich rôzne biele kone, no predovšetkým ľudia navonok sa tváriaci ako ctihodní občania a podnikatelia. To, že Vareha skončil v base neznamená, že sa niekto rozhodol zakročiť proti „veľkým rybám", ale je to len výstraha pre ďalšie biele kone, aby si dávali pozor, pretože ak sa niečo stane, do basy pôjdu oni a nie ich šéfovia.

Slovensko je malé a všeličo sa šušká. Napríklad aj to, že ľudia ako Vareha točia kolotočmi daňových podvodov podľa inštrukcií ľudí, ktorí pracujú na miestne príslušných daňových úradoch alebo im priamo šéfujú. Oni zo svojej pozície vedia priamo zabrániť prezradeniu, pretože len miestne príslušný daňový úrad môže urobiť vo firme daňovú kontrolu. Zároveň sú (údajne) tichými spoločníkmi desiatok takýchto firiem. Nie všetko, čo sa šušká je pravda. Ak by to však pravda bola, vysvetľovalo by to, prečo mohol Vareha niekoľko rokov bez povšimnutia úradov účtovať 16 alebo 17 percentnú DPH...

Pokiaľ sa tandem Kažimír a Pellegrini nechce pustiť do boja so skutočnými zlodejmi, ale chce sa len vyvŕšiť na slušných ľuďoch, tak by lepšie urobil, ak by radšej nič nerobil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?