Robo, nebuď ako Tayyip Erdogan! Opozícia, počúvate sa?!

Autor: Peter Mikletič | 7.6.2013 o 10:42 | (upravené 7.6.2013 o 10:49) Karma článku: 14,19 | Prečítané:  1816x

Premiér Róbert Fico oznámil, že už nebude čakať na žiadne výroky ústavného súdu, chce zvoliť nového generálneho prokurátora. Predseda parlamentu Pavol Paška hneď na to vyhlásil voľbu nového šéfa prokuratúry. Nová mela je na svete!

Chápem, že premiérovi dochádza trpezlivosť. Nech sú však jeho politické svaly v dôsledku parlamentných počtov a výšky preferencií akokoľvek spuchnuté, nie je v postavení, že by si mohol dovoliť autoritatívne buchnúť po stole a povedať: „Dosť!" O to viac, keď tento krčmový výkrik adresuje ústavnému súdu v demokratickej krajine!

Chápem aj opozíciu. Veľa politickej agendy nemá, takže musí politické body naháňať najmä na kauze generálneho prokurátora. Na druhej strane Figeľove rečičky o vedúcej úlohe Smeru v ústave a Žitňanskej analógie s Gauliederom sú s ohľadom na celkový kontext udalostí fakt dosť pritiahnuté za vlasy, ak nie rovno trápne. Počúvajú sa tí ľudia vôbec?

Možno sa odporcom Smeru nebude páčiť, ale Róbert Fico má (žiaľ) pravdu, keď hovorí, že súčasná opozícia, keď ešte vládla, urobila z voľby generálneho prokurátora cirkus a zvolila na takýto dôležitý post svojho kandidáta bez konzultácií s opozíciou. Nerád to hovorím, ale tiež má pravdu, keď poukazuje na fakt, že súčasný prezident Jozefa Čentéša za hlavu prokuratúry nikdy nevymenuje. Veď doteraz prezident vždy konal akoby bol členom Smeru, a tí nekonajú nikdy v rozpore s Ficovou vôľou.

Nie je však podstatné, čo Fico hovorí, ale čo zamlčiava.

Prezidentské voľby totiž nie sú až tak ďaleko. Uskutočnia sa na jar 2014. Čo keby počkal na nového prezidenta, nech ten rozhodne? Celkom by ma zaujímalo, ako by rozhodol o Čentéšovi Fico, keby sa stal prezidentom on. Netlačí teraz na pílu práve preto, aby si neskôr nemusel špiniť ruky? Post generálneho prokurátora je neobsadený tak dlho, že by to už vôbec neprekážalo. Najdôležitejšie je, že dovtedy by mohol ústavný súd rozhodnúť o všetkých podaniach, ktoré s kauzou generálneho prokurátora súvisia. Každý, kto sa len obtrel o právnickú fakultu by mal veľmi dobre vedieť, že robiť nezvratné rozhodnutia v prípade, ktorý preveruje súd, je nečestné chovanie, ktoré používajú hlavne tí, ktorým spravodlivosť nevonia.

Ak si však premiér myslí, že situácia na generálnej prokuratúre neznesie žiaden odklad a ak má na to vážne dôvody, ktoré nemôže zverejniť, lebo sú „predmetom utajovaných skutočností", je jeho povinnosťou urobiť čo je v jeho silách, nie však preto aby zvolil svojho kandidáta, ale preto, aby dostal opozíciu za rokovací stôl a spoločne situáciu vyriešili. Iba vtedy bude jeho rozhorčovanie sa nad Radičovej kódom a jednofarebnosťou kandidáta Čentéša autentické. Začať by mohol tým, že oboznámi príslušný výbor so spomenutými „závažnymi dôvodmi". Ak sú také závažné aby ignoroval konania na ústavnom súde, určite mu dá za pravdu aj opozícia a aj Čentéš.

Mimochodom nato, aby Ficove utajené dôvody ospravedlňovali pošliapanie úcty k ústavnému súdu, by Trnka s Tichým museli pomaly spolupracovať s Al-Káidou alebo chystať štátny prevrat...

Nech už sú tie dôvody akékoľvek, premiér musí s opozíciou o vyriešení takejto odrazu akútnej a závažnej a hlavne štátnym tajomstvom opradenej situácii rokovať dovtedy, kým nenájdu spoločnú reč alebo kým sa nepreukáže, že opozičné strany sa dohodnúť nechcú. Inak budú jeho všetky doterajšie vzletné frázy prázdnym táraním.

To by však bol ten lepší prípad.

Horšie by bolo, keby sa Róbert Fico aj takto pripravoval na plazivú zmenu režimu, v ktorom by hral po roku 2014 prvé husle prezident, nie parlament. Tak by sa nám z neho postupne vykľul Recep Tayyip Erdogan, ktorý v týchto dňoch zamoruje turecké mestá slzotvorným plynom a jeho policajti mlátia mužov, ženy aj deti len preto, že s ním nesúhlasia.

Povinnosťou opozície je s Ficom rokovať.

Teda ak dostane pozvánku. Ak dostane a odmietne, nebude mať nárok kritizovať premiéra a jeho stranu. A ak pozvánku nedostane, môže vyskakovať len do výšky svojej morálnej bezúhonnosti. Úprimne, tá latka nie je veľmi vysoká.

Prezidenta Gašparoviča z týchto úvah zámerne vynechávam, pretože ten svoju latku zakopal kamsi až k zemskému jadru a jeho kredit už nie je hodný žiadneho komentára.

Ohliadajúc sa spätne za kauzou voľby generálneho prokurátora sa rozpamätávam na veľmi starý vtip:

Našiel sa partizánsky zápisník. Píše sa v ňom:

Pondelok - vyhnali sme Nemcov z hory.

Utorok - Nemci vyhnali z hory nás.

Streda - dobili sme polovicu hory.

Štvrtok - obsadili sme ďalšie tri stromy.

Piatok - Nemci nás zatlačili do pôvodných pozícií.

Sobota - horár sa nasr..dil a vyhnal nás všetkých z hory von.

 

Ak je hora parlament, opozícia a Smer sú partizáni a Nemci, nájde sa konečne aj horár?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?