Dovtedy sa eurofondy kradnú, kým nato Brusel nepríde

Autor: Peter Mikletič | 22.8.2013 o 14:23 | Karma článku: 19,62 | Prečítané:  3605x

Všetci sme vedeli, že príde čas, keď nám EÚ zúčtuje nehoráznosti, ktoré robíme s peniazmi nemeckých a francúzskych daňových poplatníkov. Len naši politickí reprezentanti sa tvárili, akoby nič.

A tu to máme - už sme museli vrátiť 50 miliónov eur (o tom Fico nemal tlačovku?) a vyjednávame koľko ešte zaplatíme. Najväčší optimista Vážny hovorí o ďalších 30 až 100 miliónoch eur, pesimisti o 350 miliónoch eur. Kažimír ešte nepovedal nič a ja sa mu ani nečudujem. Pri týchto číslach totiž môže svoj aktuálny návrh rozpočtu na budúci rok použiť jedine tam, kde aj králi chodia pešo.

Nie som odborník na eurofondy ani na makroekonomické riadenie krajiny. No spolu s približne 5 miliónmi ľudí tejto krajiny nemám pochybnosti o tom, že peniaze z Európskej únie sa u nás v lepšom prípade „vynakladajú nehospodárne" a v horšom sa rabujú štýlom a rozsahom, od ktorého by sa aj Jánošíkova družina mala čo priúčať. Neverím, že by niekto z vládnucich strán mohol čo i len dúfať, že sa to raz neprevalí.

Brusel má toľko chýb, že niekedy človek nevie, či vôbec má zmysel byť členom EÚ. Z času na čas však vidieť, že tam ešte úplne nezabudli na niektoré elementárne princípy spravovania peňazí daňových poplatníkov - napríklad, že kradnúť sa nemá. Preto kontrola čerpania eurofondov dopadla katastrofálne.

Čudujem sa Bruselu, že ide s nami o výške pokuty vôbec diskutovať. Údajne to funguje tak, že sa spočíta priemerná chybovosť (rozumej miera rozkrádania) na vybraných prípadoch a tou sa prenásobí celá suma poskytnutých peňazí. Pri projektoch ministerstva životného prostredia to vyšlo na plus mínus 7 percent.

Ak by nám takéto číslo akceptovali pre všetky projekty, tak musíme vrátiť 350 miliónov eur. Vážny tvrdí, že chce dosiahnuť aby to bola maximálne tretina tejto sumy.  V oboch prípadoch by som navrhoval celoštátnu oslavu toho, ako sme ich zase raz oje...kabátili. Veď aj vrabce na strechách si čvirikajú, že skutočné „provízie" pri eurofondových projektoch sa pohybujú medzi 15 až 30 percentami.

Chyby sa občas stávajú a je normálne, že pri takých veľkých počtoch projektov spolufinancovaných Európskou úniou sa občas niekde niečo nehospodárne minie alebo rovno ukradne. Tu však ide o niečo úplne iné.

Napríklad naše obce, ktoré zodpovedajú za spomenutých už vrátených 50 miliónov, tvrdia, že všetko prebehlo v súlade s našimi zákonmi. Brusel to netrápi, pretože aj tak porušili európske predpisy. Veľmi zjednodušene to znamená, že slovenské zákony povolili konanie, ktoré Brusel považuje za protizákonné a teda, že „niekto" nedal do súladu slovenské predpisy s tými európskymi. Práve ten „niekto" by mal niesť plnú zodpovednosť za škodu, ktorú tak spôsobil.

Čo vy nato páni aktuálni a bývalí poslanci a ministri? Nepociťujete ani kúsok hanby?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?